9 Ağustos 2012 Perşembe

Kozmosa selam olsun!

Salutasyon (Fransızca salutation, İspanyolca saludo, Arapça salat, Sanskritçe namaskara) antik çağlardan günümüze kadar çeşitlenerek aktarılmış selamlama geleneğidir.

Tarih öncesinde insanoğlu güneş ve ayın yaşamları üzerindeki hayati rolünü farketmiş ve döngülerini kayıt altına alarak zamanı yönetmeyi, gelecekle ilgili öngörülerde bulunmayı, plan yapmayı ve önlem almayı öğrenmiştir. Fakat kimi zaman doğal felaketler karşısında çaresiz kalmış, evdeki hesaplar çarşıya uymamıştır. Doğa sunduğu nimetleri anlaşılmaz biçimde bir anda geri alıvermiştir. Böyle durumlarda doğayı kontrol etme arzuları artmıştır. Doğanın işleyişini anlamak için onunla bağlantı kurmaya çalışmışlardır. Bu uğurda selamlarını, saygılarını, dualarını, diyetlerini, ziyaretlerini ve kurbanlarını sunmuşlardır. Doğa kızıpta, ekinleri, hayvanları, çocukları öldürmeden önce onu sakinleştirmek ve kontrol altına almak için tapınaklarda ayinler yapılmalı, doğadan öğrenilenler sonraki nesillere aktarılmalı ve sunaklar boş bırakılmamalıydı.

Doğadan öğrendikleriyle gemi yaptı, dünyayı turladı; roket yaptı, uzaya çıktı; Ay'dan döndü, Mars'a gitti; depremlere dayanıklı nükleer reaktörler inşa etti fakat daha büyük bir deprem ve üstüne birde tsunami geleceğini öngöremedi. Elbette insanoğlu çok yol katetti ve önünde katetmesi gereken sonsuz bir yol var. Başına gelenlerden ders almasını bildi ya da bilemediğinde yeniden bildirildi.

Kaynak Gösterimi

Karaaslan, A. Kuday, "Yayın Tarihi", "Yayın Başlığı", Kuantum Determinizm Yayınları, http://kudizm.blogspot.com